sâmbătă, 16 martie 2013

PROIECT DIDACTIC



   PROIECT DIDACTIC








  

                                   


















luni, 11 martie 2013

Exemplu de proiect didactic


PROIECT DIDACTIC

DATA:

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

PROPUNĂTOR:

GRUPA: mare

TEMA ANUALĂ: „Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Coroniţa toamnei”

TEMA ZILEI: „Bucheţele, bucheţele!”

TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi;

FORMA DE REALIZARE:  Activitate integrată   

ADE:  DŞ(AM,CM)+DLC+DOS

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

·         Consolidarea şi verificarea număratului în limitele 1-5;

·         Consolidarea cunoştinţelor despre florile de toamnă: crizantema, tufănica;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

DŞ - Activitate matematică

·           grupeze  flori după denumire;

·         Să numere în limitele 1-5;

·         Să formeze buchete cu  număr impar de flori;

·         Să raporteze numărul la cantitate şi invers;

DŞ - Cunoaşterea mediului:

·         Să denumească, pe baza analizatorilor,  florile de toamnă prezentate;

·         Să enumere părţile componente ale acestora;

DOS - Educaţie pentru societate:


·         Să utilizeze formule de politeţe adecvate în situaţii diferite;


            DLC –Educarea limbajului


·         Să creeze mesaje specifice pentru evenimente speciale;

·         Să identifice literele şi cifrele pentru a „scrie” cuvinte simple;


SARCINA DIDACTICĂ:


-          grupează florile după numele ce-l poartă (crizanteme şi tufănele),

-          caută şi denumeşte părţile componente,

-          formează bucheţele cu număr impar de flori,

-          ,,scrie” etichete pentru bucheţele.

REGULILE JOCULUI:


-  gruparea se face în funcţie de insemnul primit;

- deplasarea de la un punct la altul al grupei se face doar la semnalul educatoarei;

- răspunsurile corecte sunt apreciate cu o floare.

ELEMENTE DE JOC:

surpriza, mânuirea materialelor, mişcarea, închiderea şi deschiderea ochilor, aplauze.

STRATEGII DIDACTICE :

a) metode şi procedee: expunerea, demonstraţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, lucrul pe grupe şi-n perechi, „Mâna oarbă”, ,, Bingo”, ,,Puzzle”, ,,Cubul”,  ,,Continuă tu!” ,„Deplasaţi-vă, opriţi-vă, lucraţi în perechi!”,

b) material didactic: vaze pentru flori, flori de toamnă, cub, ecusoane cu flori, casetofon, casetă, foi A5 cu părţile componente ale florilor-rădăcină, tulpină, frunze, floare, panouri, etichete cu imagine şi scris, jetoane cu cifre de la 1 la 5, cub cu cifre impare, carioci, cifre, litere.

     c)  forme de organizare: frontal, pe grupe, perechi, individual.

RESURSE:

·         umane:  educatoarea şi grupa de copii;

·         temporale : 30-35 min

·         bibliografice:

 - “Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani ” - 2008

- Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela – “Metode interactive de grup” – ghid metodic, editura Arves

 - Culea, Laurenţia; Sesovici, Angela; ş.a.- “Activitatea integrată din grădiniţă  (Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar)” -Ed. Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008

- Neagu, Mihaela; Beraru, Georgeta ,,Activităţi matematice în grădiniţă”, Editura ASS, 1995

 
EVENIMENTUL DIDACTIC
CONŢINUTUL
ŞTIINŢIFIC
STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forma de organizare
0.
1.
2.
3.
4.
5.
1. Moment organizatoric
Se pregăteşte sala de grupă şi materialul necesar pentru buna desfăşurare a activităţii
2.Captarea
atenţiei
Pe fundal muzical,  intră Florăreasa Bella cu braţul plin de flori de toamnă. Ea are o frumoasa gradina cu flori si s-a gândit ca ar face o afacere bună daca ar vinde! dar nu poate pentru că:
-          nu ştie cum se numesc;
-          nu ştie să numere şi atunci nu poate forma buchete de flori conform cerinţei clienţilor;
-          nu ştie să citească şi atunci nu poate scrie etichete cu denumirea florilor şi preţul acestora;
-          se cere acordul grupei pentru sprijin.
Ajutaţi-o sa vândă cat mai multe flori!         
surpriza
joc de rol
expunerea
Flori
Casetofon, casete
Frontal
Frontal
 
Stimularea interesului pentru activitate
3. Anunţarea temei  şi a obiectivelor  activităţii
Se propune desfăşurarea jocului didactic „Bucheţele, bucheţele”. Copiii:
-          grupează florile după numele ce-l poartă;
-          identifică şi denumesc părţile componente ale acestora;
-          numără şi aşează florile în bucheţele,
-          ,,scriu” etichete;
-          creează mesaje şi oferă flori.
Expunerea
Frontal
Stimularea interesului pentru activitate
4. Dirijarea
învăţării
a) Explicarea regulilor de joc:
-  gruparea se face în funcţie de insemnul primit;
- deplasarea de la un punct la altul al grupei se face doar la semnalul educatoarei;
- răspunsurile corecte sunt apreciate cu o floare.
b)Jocul de probă:
- la semnalul educatoarei un copil extrage un ecuson alege floarea care seamănă cu cea de pe ecusonul din piept şi o aşează în vaza/vasul etichetat cu numele florii.
c) Desfăşurarea jocului:
Varianta I
- la semnalul educatoarei copiii vor lua câte un ecuson („Mâna oarbă”), vor alege doar acele flori care seamănă cu cele de pe ecusonul din piept şi vor fi aşezate în vaza/vasul cu eticheta respectivă (pregătim etichete cu imaginea florilor respective şi cu numele scris cu litere mari de tipar), se formează două grupe de copii (copiii poartă în piept ecusoane cu imaginea florilor ce urmează a fi grupate);
Când toate florile au fost grupate, fiecare grupă îşi desemnează RAPORTORUL.
Se oferă copiilor, drept stimulent, câte o floare (în final acestea vor fi oferite colegilor, odată cu mesajul conceput);
Varianta II
Copiii primesc foi cu părţi componente ale celor două flori, muzica începe (alegem melodia în concordanţă cu tema), copiii se îndreaptă spre panourile pregătite (panoul are eticheta sugestivă) reconstituind florile. La  finalizarea sarcinii se strigă „BINGO!”.
Rezultă mai multe crizanteme şi tufănele, le numărăm şi se aşează cifra corespunzătoare numărului de flori reconstituite.
Varianta III
Se grupează copiii prin numărare de la 1 la 5. La semnalul florăresei copiii închid ochii, aceasta aruncă cubul cu cifre pentru fiecare grupă în sensul acelor de ceasornic, grupa formează bucheţele cu tot atâtea flori cât arată cifra de pe cub!
explicaţia
,,Eticheta martor”
explicaţia
exerciţiul
„Mâna oarbă”
problemati-zarea
raportarea
explicaţia
exerciţiul
,,Puzzle”
,,Bingo”
Lucrul pe grupe
„Cubul”
Explicaţia Problemati-zarea
Exerciţiul
Vaze etichetate
Crizanteme,
tufănele
etichete cu numele florilor
Ecusoane  cu  flori
Foi A5 cu părţile componente ale florilor-rădăcină, tulpină, frunze, floare
Panouri etichetate cu imagine şi scris
Jetoane cu cifre de la 1 la 5
Cub cu cifre impare
Flori
Frontal
Frontal
Pe grupe
Frontal
Pe grupe
Pe grupe
Interesul copiilor pentru activitate
Aprecierea grupării corecte.
Aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor date
Aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor date
Aprecierea grupării corecte.
Aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor date
5. Asigurarea retenţiei, a transferului de cunoştinţe şi obţinerea performanţei
Se formează grupe după metoda „Continuă tu!”, poezia  „Peisaj de toamnă” de Virgil Carianopol (în lanţ) şi se ,,scriu” etichete cu numele şi preţul florilor.
Pentru tratarea diferenţiată a copiilor se va lucra astfel:
-          desenează florile ;
-          compun cuvintele selectând  literele corespunzătoare,
-          selectând cifrele pentru preţ
-          scriu  etichete (denumire şi preţ)
Explicaţia
,,Continuă tu!”
Exerciţiul
Problemati-zarea
Lucrul pe grupe
Carioci, etichete,
Cifre,
litere,
Pe grupe
Aprecierea grupării corecte.
Aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor date
Aprecierea rezultatului activităţii de grup.
6.Încheierea
activităţii

La comanda ,, Deplasaţi-vă” copiii merg liber prin sala de clasă. La comanda ,,Opriţi-vă!” rămân pe loc. La comanda ,,Lucraţi în perechi!”dau mâna cu colegul din dreapta/ stânga, formează pereche şi creează un mesaj specific pentru situaţiile în care se oferă flori. (Comanda se poate relua având ca regulă formarea perechii cu colegul din stânga, faţă, spate…)
Copiii oferă florile primite, drept stimulent, colegilor rostind mesajul creat!
„Deplasaţi-vă, opriţi-vă, lucraţi în perechi!”Exerciţiul
flori,CD, calculator
perechi
Apreciei stimulative, aplauze.