e-Portofoliu
sâmbătă, 1 iunie 2013
duminică, 28 aprilie 2013
duminică, 21 aprilie 2013
luni, 25 martie 2013
sâmbătă, 16 martie 2013
luni, 11 martie 2013
Exemplu de proiect didactic
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
PROPUNĂTOR:
GRUPA: mare
TEMA ANUALĂ: „Cu ce şi cum exprimăm ceea
ce simţim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Coroniţa toamnei”
TEMA ZILEI: „Bucheţele, bucheţele!”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoştinţe,
priceperi şi deprinderi;
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
ADE: DŞ(AM,CM)+DLC+DOS
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
·
Consolidarea şi verificarea număratului
în limitele 1-5;
·
Consolidarea cunoştinţelor despre
florile de toamnă: crizantema, tufănica;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
DŞ
- Activitate matematică
·
Să
grupeze flori după denumire;
·
Să numere în limitele 1-5;
·
Să formeze buchete cu număr impar de flori;
·
Să raporteze numărul la cantitate şi
invers;
DŞ
- Cunoaşterea mediului:
·
Să denumească, pe baza
analizatorilor, florile de toamnă
prezentate;
·
Să enumere părţile componente ale
acestora;
DOS - Educaţie
pentru societate:
·
Să utilizeze
formule de politeţe adecvate în situaţii diferite;
DLC –Educarea limbajului
·
Să creeze mesaje
specifice pentru evenimente speciale;
·
Să identifice
literele şi cifrele pentru a „scrie” cuvinte simple;
SARCINA DIDACTICĂ:
-
grupează florile după numele ce-l poartă
(crizanteme şi tufănele),
-
caută şi denumeşte părţile componente,
-
formează bucheţele cu număr impar de
flori,
-
,,scrie” etichete pentru bucheţele.
REGULILE JOCULUI:
- gruparea se face în funcţie de insemnul
primit;
-
deplasarea de la un punct la altul al grupei se face doar la semnalul
educatoarei;
-
răspunsurile corecte sunt apreciate cu o floare.
ELEMENTE DE JOC:
surpriza,
mânuirea materialelor, mişcarea, închiderea şi deschiderea ochilor, aplauze.
STRATEGII
DIDACTICE :
a) metode şi procedee: expunerea,
demonstraţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, lucrul pe
grupe şi-n perechi, „Mâna oarbă”, ,, Bingo”, ,,Puzzle”, ,,Cubul”, ,,Continuă tu!” ,„Deplasaţi-vă, opriţi-vă,
lucraţi în perechi!”,
b)
material didactic: vaze pentru
flori, flori de toamnă, cub, ecusoane cu flori, casetofon, casetă, foi A5 cu
părţile componente ale florilor-rădăcină, tulpină, frunze, floare, panouri,
etichete cu imagine şi scris, jetoane cu cifre de la 1 la 5, cub cu cifre
impare, carioci, cifre, litere.
c) forme de organizare: frontal, pe grupe, perechi, individual.
RESURSE:
·
umane: educatoarea şi grupa de copii;
·
temporale
: 30-35 min
·
bibliografice:
- “Curriculum pentru învăţământul preşcolar
3-6/7 ani ” - 2008
-
Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela – “Metode
interactive de grup” – ghid metodic, editura Arves
- Culea,
Laurenţia; Sesovici, Angela; ş.a.- “Activitatea integrată din grădiniţă (Ghid pentru cadrele didactice din
învăţământul preuniversitar)” -Ed. Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008
- Neagu, Mihaela; Beraru, Georgeta ,,Activităţi
matematice în grădiniţă”, Editura ASS, 1995
EVENIMENTUL
DIDACTIC
|
CONŢINUTUL
ŞTIINŢIFIC |
STRATEGII
DIDACTICE
|
EVALUARE
|
||
Metode şi
procedee
|
Mijloace de
învăţământ
|
Forma de
organizare
|
|||
0.
|
1.
|
2.
|
3.
|
4.
|
5.
|
1.
Moment organizatoric
|
Se pregăteşte sala de grupă şi materialul necesar
pentru buna desfăşurare a activităţii
|
||||
2.Captarea
atenţiei |
Pe fundal muzical,
intră Florăreasa Bella cu braţul plin de flori de toamnă. Ea are o
frumoasa gradina cu flori si s-a gândit ca ar face o afacere bună daca ar
vinde! dar nu poate pentru că:
-
nu ştie cum se numesc;
-
nu ştie să numere şi atunci nu poate forma buchete
de flori conform cerinţei clienţilor;
-
nu ştie să citească şi atunci nu poate scrie
etichete cu denumirea florilor şi preţul acestora;
-
se cere acordul grupei pentru sprijin.
Ajutaţi-o sa vândă cat mai multe flori!
|
surpriza
joc de rol
expunerea
|
Flori
Casetofon, casete
|
Frontal
Frontal
|
Stimularea interesului pentru activitate
|
3. Anunţarea temei şi a
obiectivelor activităţii
|
Se propune desfăşurarea jocului didactic
„Bucheţele, bucheţele”. Copiii:
-
grupează florile după numele ce-l poartă;
-
identifică şi denumesc părţile componente ale
acestora;
-
numără şi aşează florile în bucheţele,
-
,,scriu” etichete;
-
creează mesaje şi oferă flori.
|
Expunerea
|
Frontal
|
Stimularea interesului pentru activitate
|
|
4.
Dirijarea
învăţării |
a)
Explicarea regulilor de joc:
- gruparea
se face în funcţie de insemnul primit;
- deplasarea de la un punct la altul al grupei se
face doar la semnalul educatoarei;
- răspunsurile corecte sunt apreciate cu o floare.
b)Jocul
de probă:
- la semnalul educatoarei un copil extrage un
ecuson alege floarea care seamănă cu cea de pe ecusonul din piept şi o aşează
în vaza/vasul etichetat cu numele florii.
c) Desfăşurarea jocului:
Varianta I
- la semnalul educatoarei copiii vor lua câte un
ecuson („Mâna oarbă”), vor alege doar acele flori care seamănă cu cele de pe
ecusonul din piept şi vor fi aşezate în vaza/vasul cu eticheta respectivă
(pregătim etichete cu imaginea florilor respective şi cu numele scris cu
litere mari de tipar), se formează două grupe de copii (copiii poartă în
piept ecusoane cu imaginea florilor ce urmează a fi grupate);
Când toate florile au fost grupate, fiecare grupă
îşi desemnează RAPORTORUL.
Se oferă copiilor, drept stimulent, câte o floare
(în final acestea vor fi oferite colegilor, odată cu mesajul conceput);
Varianta II
Copiii primesc foi cu părţi componente ale celor
două flori, muzica începe (alegem melodia în concordanţă cu tema), copiii se
îndreaptă spre panourile pregătite (panoul are eticheta sugestivă)
reconstituind florile. La finalizarea
sarcinii se strigă „BINGO!”.
Rezultă mai multe crizanteme şi tufănele, le
numărăm şi se aşează cifra corespunzătoare numărului de flori reconstituite.
Varianta III
Se grupează copiii prin numărare de la 1 la 5. La
semnalul florăresei copiii închid ochii, aceasta aruncă cubul cu cifre pentru
fiecare grupă în sensul acelor de ceasornic, grupa formează bucheţele cu tot
atâtea flori cât arată cifra de pe cub!
|
explicaţia
,,Eticheta martor”
explicaţia
exerciţiul
„Mâna oarbă”
problemati-zarea
raportarea
explicaţia
exerciţiul
,,Puzzle”
,,Bingo”
Lucrul pe grupe
„Cubul”
Explicaţia Problemati-zarea
Exerciţiul
|
Vaze etichetate
Crizanteme,
tufănele
etichete cu numele florilor
Ecusoane
cu flori
Foi A5 cu părţile componente ale
florilor-rădăcină, tulpină, frunze, floare
Panouri etichetate cu imagine şi scris
Jetoane cu cifre de la 1 la 5
Cub cu cifre impare
Flori
|
Frontal
Frontal
Pe grupe
Frontal
Pe grupe
Pe grupe
|
Interesul copiilor pentru activitate
Aprecierea grupării corecte.
Aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor date
Aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor date
Aprecierea grupării corecte.
Aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor date
|
5.
Asigurarea retenţiei, a transferului de cunoştinţe şi obţinerea performanţei
|
Se formează grupe după metoda „Continuă tu!”,
poezia „Peisaj de toamnă” de Virgil
Carianopol (în lanţ) şi se ,,scriu” etichete cu numele şi preţul florilor.
Pentru tratarea diferenţiată a copiilor se va
lucra astfel:
-
desenează florile ;
-
compun cuvintele selectând literele corespunzătoare,
-
selectând cifrele pentru preţ
-
scriu etichete (denumire şi preţ)
|
Explicaţia
,,Continuă tu!”
Exerciţiul
Problemati-zarea
Lucrul pe grupe
|
Carioci, etichete,
Cifre,
litere,
|
Pe grupe
|
Aprecierea grupării corecte.
Aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor date
Aprecierea rezultatului activităţii de grup.
|
6.Încheierea
activităţii |
La comanda ,, Deplasaţi-vă” copiii merg liber prin
sala de clasă. La comanda ,,Opriţi-vă!” rămân pe loc. La comanda ,,Lucraţi în
perechi!”dau mâna cu colegul din dreapta/ stânga, formează pereche şi creează
un mesaj specific pentru situaţiile în care se oferă flori. (Comanda se poate
relua având ca regulă formarea perechii cu colegul din stânga, faţă, spate…)
Copiii oferă florile primite, drept stimulent,
colegilor rostind mesajul creat!
|
„Deplasaţi-vă, opriţi-vă, lucraţi în perechi!”Exerciţiul
|
flori,CD, calculator
|
perechi
|
Apreciei
stimulative, aplauze.
|
Abonați-vă la:
Postări (Atom)